Güvenli Bağlanma Duygusu, Peki Nasıl?

Güvenli Bağlanma Duygusu, Peki Nasıl?

Goethe  “Ömrünün başlangıcıyla sonu arasında anlaşma olan kişi mutludur” demiştir. Bu sözüyle anne ile sağlam kurulan iyi nesne ilişkisinin kişinin yaşlılığında da destek ve tatmin duygusu verdiğini ifade etmesidir.

Yetişkin kişiliğinin karmaşıklığını kavrayabilmek ve bebeğin zihnini anlayabilmek için yetişkinlikten bebekliğe gitmemiz gerekir. Anne karnında tüm ihtiyaçları karşılanan bebek doğumundan sonra ilk nesne ilişkisi olan anne ve memesi ile tanışır. Oral itkilerin egemen olduğu bu dönemde meme yaşamın kaynağı olarak algılanır. Eğer her şey yolunda giderse doğum sonrası meme içgüdüsel şekilde besin kaynağı ve yaşamın kaynağı olarak algılandığından doğum öncesi anne bebek birliği ve güven duygusu bir ölçüde yeniden kurulur. Bu gerçekleştiğinde anne de sevilen nesne haline gelir. Eğer doğum zor geçmişse ve özellikle oksijen yetersizliği gibi sorunlar yaşanmışsa dış dünyaya uyarlanma sürecinde sarsıntı olur ve memeyle ilk ilişki elverişsiz koşullarda başlar. Bunun sonucunda gerçekten iyi olan bir ilksel nesne yeterince içselleştirilemez. Çocuğun yeterli bakım görüp görmediği, annenin çocuğa bakmaktan hoşlanıp hoşlanmadığı, ya da kendisinin de kaygılı olup olmadığı, çocuğu besleme konusunda güçlük yaşayıp yaşamadığı da çocuğun sütü zevkle kabullenme ve iyi memeyi içselleştirme yeteneğini etkiler. Yaşam ve ölüm arasında ki doğuştan gelen çatışmalar hem sevgi yetisi hem de yıkıcı itkiler bir ölçüde bünyeseldir.

Anne karnına düştüğümüz andan itibaren ve doğumla beraber ilk kurduğumuz ilişki olan anne-bebek ilişkisi olumlu yönde gelişebileceği gibi çeşitli nedenlerle güvenli bir bağlanma modeliyle sonuçlanmayabiliyor. Theta Healing tekniği ile anne karnı şifası ve doğum tramvası sonrasında anne ile kurulan bağda varsa olumsuz duyguların olumluya dönüşmesi gerçekleşiyor. Örneğin ; Güven kelimesinin nasıl hissedildiğini biliyorum. Nasıl annemle güvenli bir bağ kuracağımı biliyorum gibi Theta Healing tekniği ile bilinçaltınıza kalıcı şekilde hisler yüklenir. Bu sayede kişinin yaşam kalitesinde yükselme ilişki, kariyer ve sağlığında daha iyiye doğru bir rota belirlenebilir. Geçmişte deneyimlenen olumsuz duygu ve deneyimleri (0-6 yaş)  bilinçaltı referans olarak kabul ettiğinden şuan işlev görmeyen bu olumsuz duygulardan serbest kalmanız mümkün. Herkese sevgi ve şifa dolu bir hayat dileğiyle…

 

Kaynak : Haset ve Şükran kitabından – Melanie KleinWhatsapp İle Bilgi Al - Online Seans Al